انواع سیمان

سیمان تیپ 1   مازندران   در استاندارد ایران سیمان تیپ 1 به 3 دسته تقسیم میشوند که عبارتند از: 1-325 ، 1-425 ، 1—525 این تقسیم بر مبنای مقاومت 28 روزه نمونه های سیمانی است. حداقل مقاومت 28 روزه سیمان پرتلند معمولی 1-325 ، 325      3 kg / cm یا Mpa 32.5 است.

سیمان تیپ 1   مازندران   در استاندارد ایران سیمان تیپ 1 به 3 دسته تقسیم میشوند که عبارتند از: 1-325 ، 1-425 ، 1—525 این تقسیم بر مبنای مقاومت 28 روزه نمونه های سیمانی است. حداقل مقاومت 28 روزه سیمان پرتلند معمولی 1-325 ، 325      3 kg / cm یا Mpa 32.5 است.

فروشگاه آنلاینتامینمصالح معمار
دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹  ۰ نظر   ۱۹۳۵ بازدید

سیمان تیپ 1 مازندران

در استاندارد ایران سیمان تیپ 1 به 3 دسته تقسیم میشوند که عبارتند از:

1-325 ، 1-425 ، 1525 این تقسیم بر مبنای مقاومت 28 روزه نمونه های سیمانی است.

حداقل مقاومت 28 روزه سیمان پرتلند معمولی 1-325 ، 325 3 kg / cm یا Mpa 32.5 است.

ویژگی ها

 • سیمان پرتلند معمولی با مقاومت فشاری خوب در تمامی سنین به جهت استفاده در شرایط محیطی ملایم.
 • استحکام فیزیکی و مکانیکی بسیار بالا
 • رشد مقاومتی مناسب در سنین مختلف و بطبع سرعت عمل بالا در اجرای بتن ریزی و باردهی.
 • مطلوب جهت اجرای سقف و ستونهای بتنی.

کاربرد

 • مصارف عمومی ( ساخت ملات و بتن های مقاوم )

بسته بندی

بسته بندی سیمان تیپ 1 در کیسه های پروپیلن با وزن 50 کیلوگرم میباشد.

همچنین سیمان تیپ 1 به صورت فله نیز عرضه میشود.

ظرفیت حمل و نقل

ماشین

کیسه

تناژ

نیسان

50 کیسه

2.5 تن

جفت

320 کیسه

16 تن

تریلی

500 کیسه

25تن

استاندارد های ملی مرتبط با سیمان پرتلند

استاندارد ملی شماره 389 : ویژگیهای سیمان پرتلند – سال تصویب ( 1387 )

سیمان تیپ 2 مازندران

سیمان تیپ 2 مازندران نوعی سیمان است که برای ساخت بتن هایی که حرارت هیدراسیون متوسط در آنها ضروری بوده و حمله سولفاتها به آنها در حد متوسط باشد ، مورد استفاده قرار میگیرد.

به سیمان تیپ 2 ، نام های سیمان نوع 2 ، سیمان پرتلند تیپ 2 ، سیمان پرتلند نوع 2 نیز اطلاق میشود .

سیمان پرتلند تیپ 2 مازندران

طبق استاندارد ملی به شماره 389 ISIRI در کارخانه سیمان مازندران تولید می گردد.

کاربرد

 • مصارف عمومی ( ساخت ملات و بتن )
 • در بتن ریزیهای نسبتا حجیم ، فونداسیونها ، بتن آماده
 • با مزیت مقاومت متوسط در برابر حمله سولفاتها برای ساخت لوله های بتنی ، کانالهای آب و فنداسیون ها
 • افزایش دوام بتن در شرایط نامناسب محیطی

*برای استفاده در محیطهای حاوی یون کلر و سولفات به طور همزمان و در محیط های حاوی غلظت های زیاد یون سولفات و همچنین بتن ریزی در هوای سرد مصرف این سیمان توصیه نمیشود.

بسته بندی

بسته بندی سیمان تیپ 2 مازندران در کیسه های پروپلین با وزن 50 کیلوگرم میباشد.

همچنین سیمان تیپ 2 مازندران به صورت فله نیز عرضه میشود.

ظرفیت حمل ونقل

ماشین

کیسه

تناژ

نیسان

50 کیسه

2.5 تن

جفت

320 کیسه

16 تن

تریلی

500 کیسه

25تن

استاندارد های ملی مرتبط با سیمان پرتلند

استاندارد ملی شماره 389 : ویژگیهای سیمان پرتلند – سال تصویب ( 1387 )

سیمان سفید 25 کیلویی ساوه

سیمان سفید ساوه یا سیمان پرتلند سفید هماننئ سیمان پرتلند معمولی تهیه میشود با این تفاوت که در مواد اولیه آن اکسید آهن وجود ندارد به همین دلیل نباید از خاک رس استفاده کرد ولی در این صورت هزینه بالا میرود به همین دلیل از همان مواد اولیه استفاده کرده و به آن کلرور کالیم یا کلرور کلسیم اضافه میکنند که در کوره سیمان پزی با اکسید آهن ترکیب شده و کلرور آهن میدهد که گاز است و میپرد و رنگ سیمان سفید میشود.

سیمان پرتلند سفید 25 کیلویی

طبق استاندارد ملی به شماره 2931 ISIRI در کارخانه سیمان سفید ساوه تولید میگردد.

کاربرد

بندکشی ، تولید پنل های سیمانی ، استفاده در تولید سیمان رنگی ، ساخت نما ، روسازی دیوارها

عمده موارد استفاده از سیمان با توجه به قیمت نسبی بالای آن نسبت به سیمان های خاکستری عبارتند از :

 • ساخت نما ، فضای داخلی ، روسازی دیوارها
 • تولید محصولات و پنل های پیش ساخته
 • به عنوان ماده اولیه اصلی سیمان رنگی

بسته بندی

این محصول در کیسه های پروپلین با وزن 25 کیلوگرم بسته بندی میشود.

ظرفیت حمل ونقل

ماشین

کیسه

تناژ

نیسان

100 کیسه

2.5 تن

جفت

640 کیسه

16 تن

تریلی

1000 کیسه

25تن

استاندارد های ملی مرتبط با سیمان پرتلند سفید

استاندارد مل شماره 2931 : سیمان سفید – ویژگی ها و معیارهای انطباق سال تصویب ( 1393 )

سیمان سفید – ویژگی ها و معیارهای انطباق ( A – استاندارد ملی شماره 2931 اصلاحیه شماره 1 ) – سال تصویب ( 1396 )

سیمان پرتلند چیست و انواع آن ؟

سیمان پرتلند

سیمان پودریست که از سنگ آهک و خاک رس تولید میشود و از مخلوط آن با مصالح سنگی دیگر خصوصا ماسه . شن و سنگ برای ساخت انواع ملات و بتن استفاده میگردد.

قسمت عمده سیمان مصرفی از نوع سیمان پرتلند میباشد ، که به ان سیمان پرتلند معمولی یا OPC13 نیز وجود ندارد که اکثرا در کارهای اجرایی در لایه های زیر سطحی استفاده میشود و همینطور سیمان با آلومینای بالا HAC15 سیمان معمولی در بسته های 50 کیلوگرمی به فروش میرسد ، هر چند مصرف کنندگان بزرگ تجاری مانند کارخانه های ساخت بتن و کارخانه های قطعات بتنی پیش ساخته فله استفاده میکنند و حمل آن توسط تانکرهای خاصی صورت میگیرد . سیمان با توجه به واکنش های سخت شوندگی . به دو نوع هیدرولیک و غیر هیدرولیک تقسیم میشود.

همانطوری که مشخص است سیمان های هیدرولیک در اثر واکنش با آب ( هیدراتاسیون ) سخت میشوند . طرح سیمان به این شکل ، اولین بار توسط ژوزف اسپین معمار بریتانیایی مطرح شده است . اسپین در سال 1824 طرح اولیه خود را اصلاح نموده و محصول خاک رس و اهک هیدرلیک را تحت عنوان سیمان پرتلند ثبت کرد . به علت تشابه رنگ سیمان سخت شده با رنگ سنگ های آهکی جزیره پرتلند در انگلستان ، نام پرتلند برای آن انتخاب شده است.

انواع سیمان و موارد کاربرد

بعضی از مشخصات فنی سیمان بر اساس نشریه شماره 55 موسوم به مشخصات فنی عمومی کارهای ساختمانی ( تجدید نظر دوم ) به شرح ذیل میباشد :

انواع سیمان پرتلند در استاندارد ایران به پیروی از استاندارد ASTM عبارتند از :

سیمان پرتلند معمولی یا سیمان تیپ 1

این نوع سیمان که سیمان پرتلند معمولی نیز نامیده میشود . برای مصارف عمومی که ویژگی خاصی از بتن خواسته نشده است ، مصرف میشود . از این نوع سیمان در ساختن پیاده روها ، روسازی جاده ها ، پلهای بتن مسلح ، راه آهن ، مخازن ، لوله های اب و ملات برای بنایی استفاده میشود . به طور کلی بهتر است از این سیمان در مواردی که نیاز به خواص ویژه دیگر سیمانها علی الخصوص در محیطهای خورنده حاوی یونهای مهاجم بتن استفاده نشود اخیرا سیمان پرتلند معمولی در سه کلاس 1-325 ، 1-425 و 525-1 تولید و عرضه میشود . برای کلاسهای با مقاومت بالا ( 435-1 و 525-1 ) وجود دارد ، مصرف این کلاس از سیمان بایستی با احتیاط صورت گیرد . سیمان پرتلند معمولی در کارهای معمولی و عمومی بتنی ساده و بتن آرمه که مکان حمله سولفات ها وجود ندارد مصرف میشود.

سیمان اصلاح شده یا سیمان تیپ 2

از سیمان اصلاح شده در مواردی که حرارت هیدراتاسیون متوسط و مقاومت در برابر حمله سولفاتهای در حد متوسط لازم میباشد و از سیمان معمولی مقاوم تر است به کار میرود . به دلیل محدودیت فاز آلومینات و کمتر بودن فاز C3S در این سیمان که سسب ایجاد خواص ویژه مزبور میشود ، مقاومت فشاری اولیه و نهایی آن کمتر از سیمان تیپ 1 سیمان پرتلند معمولی است . سیمان تیپ 2 یا سیمان اصلاح شده معمولا کندتر از سیمان تیپ 1 میگردد و در گیرش حرارت کمتری تولید میکند . از این سیمان میتوان در ساختمانهای حجیم استفاده نمود تا هنگام گرفتن بتن حرارت کمتری ایجاد شود و حجم بتن ریزی محدود نشود . این سیمان در محیطهای آب و خاک که غلظت یون سولفات در حد متوسط است و برای بتن ریزی در هوای نسبتا گرم که خطر افزایش دمای بتن معمولی به بیش از 32 درجه سانتیگراد و بتن حجیم به بیش از 15 درجه سانتیگراد وجود دارد ، به کار میرود . بری استفاده در محیط های حاوی یون کلر و سولفات به طور همزمان و در محیط های حاوی غلظت زیاد سولفات و همچنین برای بتن ریزی در هوای سرد این نوع سیمان توصیه نمیشود . گرما زدایی این نوع سیمان هنگام آبگیری کمتر از سیمان معمولیست ، لذا ، در بتن ریزی های حجیم و بتن ریزی در هوای گرم نیز به مصرف میرسد.

سیمان خیلی زودگیر یا سیمان تیپ 3

سیمان تیپ 3 که به سیمان خیلی زودگیر معروف است ، این نوع سیمان تقریبا اجزاء اولیه تیپ 1 را دارد ، با این تفاوت که به شدت ریزنر آسیاب شده و به همین جهت گیرش سریع تری دارد . سیمان نوع 3 در مدت کوتاهی یعنی معمولا در عرض هفته یا کمتر مقاومت زیادی به دست می آورد و مقاومت 7 روزه آن حدود مقاومت 28 روزه سیمان نوع 1 میباشد . این نوع سیمان نسبت به سیمان نوع 1 در هنگام گیرش حرارت بیشتری تولید میکند . از این سیمان وقتی استفاده میکنند که بخواهند زودتر از معمول قالب را برداشته و بتن را مورد استفاده و بارگزاری قرار دهند . در محیط های سرد نیز میتوان از این سیمان استفاده کرد تا مدت زمان لازم برای محافظت بتن ریخته شده کوتاهتر شود. اگرچه با به کار بردن مخلوط پر سیمان تر با سیمان نوع 1هم میتوان بتنی تهیه کرد که در مدت کوتاه مقاومت بیشتری کسب کند ، ولی سیمان نوع 3 همین کار را به نحو بهتر و با صرفه تر انجام میدهد . سیمان نوع 3 را سیمان زودگیر هم میگویند . در هوای سرد ( حدود 4 درجه سانتیگراد ) ، در دمای زیر صفر درجه سانتیگراد کاربرد این سیمان به تنهایی کفایت نمیکند و لذا در یخبندان علاوه بر مصرف این سیمان مسائل دیگری نیز باید رعایت شود ( مثلا مصرف ضد یخ ) ؛ سیمان تیپ 3 در ساعات اولیه مصرف ، حرارت قابل توجهی آزاد میکند و باعث گرم شدن بتن میشود . این نوع سیمان را در مواقعی که بارگذاری باید مدتی کوتاه بعد از بتن ریزی صورت گیرد یا بخواهند قالب ها را زودتر بردارند یا به هنگام بتن ریزی در هوای سرد به مصرف میرسانند.

سیمان کم حرارت یا سیمان تیپ 4

سیمان تیپ 4 کندگیر بوده و درهنگام بتن ریزی حرارت کمتری تولید میکند . مقدار C3A C3S موجود در این نوع سیمان در مقایسه با C انواع دیگر سیمان ، کمتر بوده و در مقابل C2S زیادتری دارد . مورد استفاده این نوع سیمان جایی است که ششدت و مقدار حرارت تولد شده اهمیت دارد . بتنی که با این سیمان ساخته میشود ، رشد مقاومت آهسته تری دارد ؛ یعنی دیرتر میگیرد .

کاربرد اصلی این نوع سیمان در ساختمانهای حجیم بتنی است . در ساختمانهای حجیم چون سدهای وزنی بتنی به علت حجم زیاد بتن ، افزایش درجه حرارت ناشی از گیرش بتن میتواند بسیار خطرناک باشد . برای پایین نگه داشتن درجه حرارت سیمان ، سیمان نوع 4 که به آن سیمان دیرگیر نیز میگویند استفاده میشود . این نوع سیمان در هوای گرم و دمای بالای 40 الی 50 درجه سانتیگراد برای تسهیل مراقبت از بتن به کار میرود . مصرف این نوع سیمان در هوای گرم باعث جلوگیری از اتصال سرد میشود ؛ چرا که در بتن ریزی دیوارها ( دیوار مخزن آب و یا استخر ) که طول دیوار زیاد است ، چون بتن ریزی لایه لایه انجام میگیرد ، ممکن است فاصله زمانی حدود نیم ساعت یا بیشتر طول بکشد تا لایه بتن جدید روی بتن قبلی ریخته شود . بدین ترتیب در هنگام ریختن بتن لایه جدید ، بتن لایه قبلی سفت شده و اتصال خوبی بین دو لایه برقرار نمیشود . این اتصال ضعیف بین لایه های بتن قدیم و جدید را اتصال سرد میگویند که ضعف بتن ریزی به شمار میرود . به خصوص اگر سازه آبی باشد این اتصال نقطه ضعفی برای نشت آب خواهد بود . مصرف سیمان تیپ چهار در چنین مواردی باعث میشود که فرصت کافی برای بتن ریزی فراهم باشد و لایه های قبلی هنوز وارد واکنش نشده باشند تا بتونند با لایه های جدید اتصال مناسبی را برقرار نمایند . در بتن ریزیهای حجیم به منظور کاهش تنشهای حرارتی میتوان از بتن ریزی سدها و یا پایه های پل . از اشکالات بتن ریزی حجیم ، ایجاد تشنهای حرارتی است بدین صورت که به دلیل حجیم بودن بتن ، تبادل حرارتی عمق بتن با محیط بیرونی ، کندتر صورت میگیرد . بنابراین هنگامی که بتن سفت شده ، هنوز دمای قسمتهای مرکزی آن با محیط اطراف ، یکنواخت نشده است . از این لحظه به بعد تغییر دمای بتن در راستای تبادل حرارتی با محیط خارج ، همراه با ایجاد تشنهای حرارتی خواهد بود . استفاده از سیمان تیپ 4 سبب میشود که اولا دمای قسمتهای میانی بتن حجیم کمتر از بتن مشابه ساخته شده با سیمان تیپ 1 باشد ( چون سیمان تیپ 4 هم کم حرارت تر است و هم دمای خود را در طول زمان بیشتری آزاد میکند ) و ثانیاً فرآیند سفت شدن بتن طولانی تر بوده و در این مدت قسمت اعظمی از تبادل حرارتی با محیط اطراف صورت میپذیرد . البته اگر خطر کاهش دمای بتن ریزی استفاده نشود . این نوع سیمان غالبا در بتن ریزی های حجیم به ویژه در فصول گرم به مصرف میرسد . جهت خرید و اطلاع از قیمت انواع سیمان پرتلند میتوانید با مشاوران و کارشناسان فنی و تخصصی دیجی مصالح در ارتباط باشید .

سیمان ضد سولفات یا سیمان تیپ 5

این سیمان برای مصرف در بتن ها و در بخش هایی از ساختمان که شدیدا در معرض حمله سولفاتها قرار دارد ، مناسب است و به همین جهت به سیمان ضد سولفات شهرت دارد . این نوع سیمان وقتی به کار میرود که بتن در تماس شدید با سولفات قرار داشته باشد . از این سیمان اساساً وقت استفاده میشود که خاک با آب زیر زمینی که در تماس با ساختمان بتنی قرار دارد ، مقدار زیادی املاح سولفات داشته باشد . طبق آیین نامه بتن ایران ( آبا ) کلیه سازه های بتنی قرار گرفته در محیط های آب و خاک سولفاتی شدید بایستی از سیمان نوع 5 استفاده شود . البته اگر در محیط یون کلر همراه یون سولفات باشد ، کاربرد این سیمان باید با اتیاط و با آزمایشهای لازم صورت گیرد سیمان نوع 5 دیرتر از سیمان معمولی میگیرد و حد مقاومت 3 ، 7 و 28 روزه برای این سیمان کمتر از سایر سیمانهای پرتلند است و لذا برای سازه هایی که نیاز به مقاومتهای زیادتر یا مقاوم سازی سازه ای بتنی باشد ، دارای محدودیت کاربرد است . انواع دیگر سیمان وجود دارد که برای مطالعه آن میتوان به کتب تخصصی در زمینه تکنولوژی سیمان مراجعه نمود . در اینجا فقط اشاره مختصری به سیمان بنایی میگردد.

سیمان پوزولانی

جنس پوزولان سیلیکات و تقریباً شبیه سیمان است ، منتهی واکنش سیمان را ندارد . در سیمان پوزولانی حداکثر 15 درصد سیمان ( نوع 1 ، 2 و 5 ) را تشکیل میدهد . این نوع سیمان برای مصارف عمومی در ساخت ملات یا بتن به کار میرود و با نشانه ( پ ، پ ) عرضه میگردد . این سیمان علاوه بر دارا بودن مشخصات کاربردی کلینکر سیمان های مورد استفاده ، متناسب با نوع و ویژگی پوزولان مورد استفاده ، خواص ویژه ای نیز دارا میباشد . پایین بودن حرارت هیدراسیون اولیه و نهایی ، کاهش نفوذپذیری بتن و ایجاد دوام قابل توجه در محیط های حاوی املاح خورنده ، جذب قلیایی های سیمان و قابلیت حفظ خواص بتن تازه در زمان طولانی تر ، از جمله خواصی است که زمینه های کاربرد گسترده در مناطق گرمسیری و بتن ریزی حجیم ، استفاده از سنگدانه های نامرغوب واکنش زا با قلیایی ها ، استفاده در محیط های حاوی یونهای سولفات و کلر ، قابلیت حمل تا ف اصله بیشتر و در مجموع دوام و پایداری بیشتتر را سبب میشود . در سیمان پوزولانی ویژه ماده پوزولانی بین 15 تا 40 درصد وزنی سیمان مزبور را تشکیل میدهد . مزایا و ویژگیهای سیمان پرتلند پوزولانیی به شرح زیر است :

 • حرارت هیدراسیون سیمان پرتلند پوزولانی کمتر از سیمان معمولی بوده و در بتن ریزیهای حجیم و هوای گرم از افزایش دمای بتن تازه و بروز ترکهای حرارتی جلوگیری میکند.
 • پدیده آب انداختگی بتن حاوی پوزولان ، کمتر از بتن معمولی بوده و از بروز ترکهای سطحی و عمقی جلوگیری میکند .
 • سیمان پرتلند پوزولانی مصرف عمومی داشته و مشابه سیمان معمولی در ساخت ملات یا بتن به کار میرود.

واکنش پوزولانی منجر به کاهش آهک آزاد داخل بتن شده که ضمن کاهش خلل و خرج ، از نفوذ پذیری این بتن کاسته و از بروز شوره زدن ، سفیدک بتن و کربناته شدن آن جلوگیری مینماید.

این کاهش نفوذپذیری موجب دوام بتن در برابر املاح و مواد خورنده بتن و آرماتور میشود این سیمان به دلیل داشتن سهم کمتری از کلینکر نسبت به سیمان پرتلند مشابه ، دارای سخت شوندگی و گیرش اولیه طولانی تری است و لذا بهتر است برداشتن قالب یا بارگذاری این نوع بتن ها با گذشت زمان بیشتری صورت گیرد . همچنین به علت جذب آب و کاهش روانی و افت اسلامپ ، مناسب است از به کارگیری آب بیشتر برای روانی بتن اجتناب گردد و از مواد روانساز بهره گیری شود.

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image


phone Logo
WhatsApp Logo
دسترسی سریع